Twoje osobiste wartości


 KLIKNIJ TEN OBRAZEK BY POBRAĆ ARKUSZ PRACY WŁASNEJ
I OPRACOWAĆ
TWOJE OSOBISTE WARTOŚCI

 


share-on-fb

Podaj dalej – jeśli chcesz!

PODSTAWOWE WARTOŚCI OSOBISTE – OTO KILKA PROSTYCH KROKÓW POMOCNYCH DO ICH UJAWNIENIA I ZROZUMIENIA W JAKI SPOSÓB NAMI KIERUJĄ… PRZEZ CAŁE ŻYCIE:

Jeśli pobrałeś już ARKUSZ PRACY to teraz…

Przygotuj sobie jakieś materiały piśmienne (zeszyt, notes, długopis), bo właśnie nadszedł czas, aby coś napisać. Znajdź sobie bardzo spokojną, osobistą przestrzeń, taką bez zakłóceń, by nic ani nikt nie mogło Ci przeszkodzić i poświęć, co najmniej godzinę na refleksję. Kawa lub drink do ręki? Co tam wolisz?! I do pracy!

Podstawowe wartości to tak naprawdę ZASADY ZARZĄDZAJĄCE TWOIM SPOSOBEM PODEJMOWANIA RÓŻNYCH ŻYCIOWYCH DECYZJI.

Te zasady pomagają ludziom podejmować racjonalne decyzje w sposób konsekwentny, zgodnie z ich własnym, osobistym systemem wartości. Kiedy zaczynasz pomijać niektóre z tych zasad i zdarza się, że idziesz na kompromis według niektórych (lub nawet wszystkich) ze swoich podstawowych wartości, możesz znaleźć się w sytuacji pominięcia, a nawet zakwestionowania całego systemu Twoich wartości.

Dlatego odejść od jednej z zasad własnego systemu wartości, możesz TYLKO wtedy, jeśli zidentyfikujesz, że któraś z wcześniej funkcjonujących zasad, nie ma już zastosowania i powinna być zmieniona.
Pierwszy krok przy identyfikacji Twoich osobistych wartości to zdefiniowanie Twojej tożsamości; w tym Twoich mocnych i słabych stron, preferencji i długoterminowych celów oraz ambicji.

Kiedy już dokładnie wiesz, kim jesteś i dokąd zmierzasz łatwiej przyjdzie Ci zidentyfikować zasady regulujące Twoje postępowanie oraz działania. To one pomogą Ci osiągnąć Twój cel. Osoba, która nie planuje osiągnąć niczego konkretnego, z pewnością to osiągnie, czyli nic.

Etap pierwszy (I)

W ramach pierwszego etapu określania Twojej tożsamości, poszukaj odpowiedzi na poniższe pytania: 
• Jakie są moje najsilniejsze strony i najbardziej “wynagradzające” mnie umiejętności? 
• Jakie są moje słabości, a może lepiej – obszary, które wymagają porawy, korekty I rozwoju? 
• Co robię by budować swoją sieć dobrych znajomości (networking) I wsparcia? 
• Z kim mam dobrą komitywę i twórczą koalicję? 
• Co najbardziej lubię robić? 
• W jaki sposób mam kształtować swoje cele zawodowe wokół tego, co najbardziej lubię robić? 
• Jakie jest to jedno, najważniejsze życiowe osiągnięcie, które czuję, że MUSZĘ osiągnąć? 
• Jak mogę skorygować lub skompensować moje słabości, by się upewnić, że nie przeszkodzą mi one w osiągnięciu moich długoterminowych celów?

Etap drugi (II)

Drugi etap identyfikacji Twoich osobistych wartości to określenie Twojego PRZEZNACZENIA. Będzie on determinowane na dwa sposoby: poprzez różne wybory dnia codziennego oraz poprzez Twoje cele długoterminowe. Po tym jak określisz Twoje najważniejsze życiowe osiągnięcie, potrzeba byś stworzył Twój życiowy plan, który pozwoli Ci dotrzeć do tego celu. Poszukaj odpowiedzi na poniższe pytania – to najlepszy start:

• Jakie wcześniejsze doświadczenia i kwalifikacje, bądź to, czego się nauczyłem (edukacja) pomogą mi dotrzeć do mojego upragnionego celu?
• Jak będzie wyglądać moje życie, kiedy już dotrę do mojego upragnionego celu? 
• Kto mógłby towarzyszyć mi w mojej podróży? 
• Z kim, z jakimi ludźmi będę spędzał czas, kiedy już dotrę do celu? 
• Jak dowiem się, po czym poznam, że dotarłem do najważniejszego celu?

Etap trzeci i ostatni (III)

Ostatnim etapem jest określenie wartości, które pomogą Ci podejmować właściwe decyzje, które będziesz podejmować wzdłuż Twojej życiowej drogi. Kiedy mamy solidne i właściwie określone podstawowe wartości osobiste, które rządzą sposobem, w jaki podejmujemy decyzje; stajemy się bardziej rozważni i racjonalni. W rezultacie jesteśmy w stanie dostosować nasze działania w momentach kryzysu i zmian; to daje nam przewagę nad większością innych ludzi, którzy pozbawieni takich narzędzi, często postępują w sposób emocjonalny i nie zawsze racjonalny.
Teraz – w poszukiwaniu Twoich osobistych wartości – poszukaj odpowiedzi na poniższe pytania:

• Jakie są moje moralne absoluty, czyli nie przekraczalne zasady moralne? 
• Jak oddzielam dobro od zła? 
• Jak zdefiniuję moją etykę, w relacji do mojej pracy zawodowej? 
• Jakie osobiste wartości pozwolą mi budować długotrwałe relacje i związki?

Zadanie, które możesz teraz wykonać:
Wykorzystaj ten materiał I opracuj Twoich 5 wartości osobistych, które „rządzą” Twoim światem!. Posłuż się ARKUSZEM PRACY WŁASNEJ – MOJE OSOBISTE WARTOŚCI, który znajdziesz pod tym linkiem…

http://adamkapusta.pl/twoje-osobiste-wartosci/

 

Inne wpisy:

Korzystając ze strony akceptujesz pliki cookie

Zamknij