Czy przeszłość jest ważna?

PRZESZŁOŚĆ

Przeszłość zawsze jest ważna, ale lepiej jeśli ma tylko pozytywny wpływ na naszą przyszłość, choćby w ten sposób, że nauczeni doświadczeniem nie popełnimy już – w przyszłości – tych samych błędów.

Jeśli przeszłość ciąży jednak jak kamień – i niekoniecznie z naszej przyczyny, tylko z winy kogoś innego – zawraca naszą myśl z powrotem do czegoś co boli, co sprawia że czujemy się źle, TRZEBA JĄ PO PROSTU ZOSTAWIĆ. Za sobą.

Oczywiście, że nie jest to łatwe i wcale nie takie proste jak by się mogło wydawać. To prawda – akurat sam też coś na ten temat wiem. Czy nie warto jest jednak podjąć ten dość znaczny wysiłek, by pozbyć się tej kuli u nogi, tego ciężaru, który ewidentnie nas hamuje w drodze ku nasze przyszłości. No, bo jak iść do przodu, patrząc wciąż w tył?

Nie ma jednego sposobu na rozliczenie się z nieprzyjemnymi (najdelikatniej mówiąc) skojarzeniami z przeszłości. Na liście tych sposobów – czy się z tym zgodzisz – mogłyby się między innymi znaleźć:

• Wybaczenie – sobie i innym
• Akceptacja – „i tak Wisły kijem nie zawrócisz”
• Racjonalizowanie – przeszłych zdarzeń
• Poszukiwanie analogii – „zawsze w końcu udawało mi się stanąć na nogi”
• Wyrzucenie z głowy stereotypów jak ten – „dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane” (często przecież jest tak, że nasze intencje są naprawdę szczere i dobre, ale źle się zabieramy za ich wykonanie – i z tego rodzą się kłopoty – czy to jednak oznacza automatyczny bilet do piekła?)

- JAK RADZISZ SOBIE ZE ZDARZENIAMI I STANAMI Z PRZESZŁOŚCI, BY NIE POZWALAĆ IM NA HAMOWANIE TWOJEGO ROZWOJU I OPÓŹNIANIU CIĘ W DRODZE DO REALIZACJI TWOICH MARZEŃ?

- CO KONKRETNIE ROBISZ I JAKIE ŚRODKI STOSUJESZ, BY W TWOIM ŻYCIU PRZYSZŁOŚĆ GÓROWAŁA NAD PRZESZŁOŚCIĄ I BY TO PRZYSZŁOŚĆ DETERMINOWAŁA TWOJE CODZIENNE DZIAŁANIA?

Inne wpisy:

Korzystając ze strony akceptujesz pliki cookie

Zamknij