Co robisz gdy znajdziesz się na rozdrożu?

      Właściwie ciągle – raz za razem – znajdujemy się na rozstaju dróg. Dzieje się tak, ponieważ co chwilę podejmujemy jakąś decyzję. Wiadomo, że niektóre z nich są bardzo łatwe do podjęcia, bo determinują mniej ważne obszary naszego życia i wpływają na bardzo bliską przyszłość („Na jaki film idziemy do kina?”), a inne niesłychanie trudne. Te trudne mogą decydować o całym naszym przyszłym życiu („Czy mogę prosić Cię o rękę?”; „Jakie powinnam wybrać studia?”).

     Odpowiedz sobie na poniższe pytania, po to byś zrozumiał, na jakiej podstawie podejmujesz decyzje. Dzięki tym odpowiedziom podejmowanie trudnych decyzji w przyszłości będzie ułatwione, a co najważniejsze rozwiązania, które podejmiesz nie będą dziełem przypadku, lecz świadomej filozofii Twojego postępowania.

Nie ma gwarancji, że decyzje podejmowane według jakiejkolwiek filozofii będą słuszne, ale na pewno warto je sobie ułatwić poprzez znajomość osobistych mechanizmów, które idą w ruch podczas ich podejmowania.

 Pytania do przemyślenia

- Co Tobą kieruje przy podejmowaniu najważniejszych decyzji? System   Twoich wartości? Zbieg okoliczności? Przymus czy chęć?

- Jeśli uważasz stosowany przez Ciebie sposób podejmowania decyzji za roztropny to, z czego to wynika?

- Jeśli jest inaczej to, jakie są tego przyczyny?

- Czy gdy podejmujesz decyzję w grę wchodzą emocje?

- Jeśli tak to, jakie są to emocje?

- Które z tych emocji są przydatne, a które chciałbyś odrzucić? A może swoje decyzje podejmujesz „na chłodno”?

- Jeśli tak to raczej Ci to pomaga czy przeszkadza?

- O kim myślisz, gdy podejmujesz te ważne decyzje?

- Czy jest ktoś, kto zawsze „stoi w ich tle”?

- Co robisz, gdy alternatywa, przed którą stoisz nie oferuje żadnych dobrych rozwiązań i masz do wyboru tylko „mniejsze zło”?

- Czy gdy podejmujesz decyzje myślisz o ich możliwych implikacjach, o  prawdopodobnych długofalowych i krótkofalowych konsekwencjach?

- W jaki sposób będziesz od tej pory podejmować ważne decyzje?

- Co chcesz w tym względzie zmienić?

Inne wpisy:

Korzystając ze strony akceptujesz pliki cookie

Zamknij